RFS-100V221MK9#5
Elna America
RFS-100V221MK9#5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RFS-100V221MK9#5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RFS-100V221MK9#5
Manufacturer Elna America
Description CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 324 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:100V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Series:RFS, SILMIC II
Ripple Current @ Low Frequency:930mA @ 120Hz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:604-1102
RFS100V221MK9#5
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:18 Weeks
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Height - Seated (Max):1.575" (40.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:220µF 100V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Capacitance:220µF