RER75F2001RC02
Buy RER75F2001RC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER75F2001RC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 2K OHM 1% 30W
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER75
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):30W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER75F2001RC02-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.625" (15.87mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:2 kOhms ±1% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor