RER70F62R5PCSL
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RER70F62R5PCSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER70F62R5PCSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 62.5 OHM 1% 20W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER70
Resistance:62.5 Ohms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER70F62R5PCSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:P (0.1%)
Detailed Description:62.5 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor