RER70F1181MC02
Buy RER70F1181MC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER70F1181MC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 1.18K OHM 1% 20W
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER70
Resistance:1.18 kOhms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER70F1181MC02-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:M (1%)
Detailed Description:1.18 kOhms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor