RER65F2R49RCSL
Dale / Vishay
RER65F2R49RCSL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RER65F2R49RCSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER65F2R49RCSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 2.49 OHM 1% 10W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs30 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER65
Resistance:2.49 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER65F2R49RCSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.405" (10.29mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:2.49 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor