RER65F1R00MC0230
Dale / Vishay
RER65F1R00MC0230
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RER65F1R00MC0230 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER65F1R00MC0230
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 1 OHM 1% 10W
(In US Dollars)
10 pcs30 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.800" W (19.05mm x 20.32mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER65
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER65F1R00MC0230-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.405" (10.29mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:M (1%)
Detailed Description:1 Ohms ±1% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor