RER60F1501RCSL
Buy RER60F1501RCSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER60F1501RCSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 1.5K OHM 1% 5W
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER60
Resistance:1.5 kOhms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER60F1501RCSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)
Features:Military, Moisture Resistant
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:1.5 kOhms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor