RER55F1400RC02
Dale / Vishay
RER55F1400RC02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RER55F1400RC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER55F1400RC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 140 OHM 1% 30W
(In US Dollars)
5 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER55
Resistance:140 Ohms
Power (Watts):30W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER55F1400RC02-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.625" (15.87mm)
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:140 Ohms ±1% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor