RER50F44R2RCSL
Buy RER50F44R2RCSL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER50F44R2RCSL
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 44.2 OHM 1% 20W
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±20ppm/°C
Size / Dimension:1.062" L x 1.080" W (26.97mm x 27.43mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER50
Resistance:44.2 Ohms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER50F44R2RCSL-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Mounting Feature:Flanges
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:11 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Height - Seated (Max):0.561" (14.25mm)
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:44.2 Ohms ±1% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor