RER40F1R00RC02
Dale / Vishay
RER40F1R00RC02
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RER40F1R00RC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER40F1R00RC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 1 OHM 1% 5W
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
In stock 1 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER40
Resistance:1 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:1135-1232
1135-1232-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:1 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor