RER40F10R7RC02
Buy RER40F10R7RC02 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RER40F10R7RC02
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES CHAS MNT 10.7 OHM 1% 5W
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Size / Dimension:0.600" L x 0.646" W (15.24mm x 16.41mm)
Series:Military, MIL-PRF-39009, RER40
Resistance:10.7 Ohms
Power (Watts):5W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial, Box
Other Names:RER40F10R7RC02-MIL
Operating Temperature:-55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max):0.335" (8.51mm)
Features:Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Failure Rate:R (0.01%)
Detailed Description:10.7 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor