REG711EA-3.3/250
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REG711EA-3.3/250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy REG711EA-3.3/250 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | REG711EA-3.3/250 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | 50mA Switched-Cap DC/DC Converter 8-VSSOP -40 to 85 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.682 | $0.615 | $0.555 | $0.543 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 3.3V |
|---|---|
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Min): | 1.8V |
| Voltage - Input (Max): | 5.5V |
| Topology: | Charge Pump |
| Synchronous Rectifier: | No |
| Supplier Device Package: | 8-VSSOP |
| Series: | - |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-9678-1 296-9678-1-ND 296-9678-5 296-9678-5-ND REG711EA-3.3/250CT REG711EA-3.3/250CT-N REG711EA3.3250CT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Function: | Step-Up/Step-Down |
| Frequency - Switching: | 1MHz |
| Detailed Description: | Charge Pump Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 50mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Current - Output: | 50mA |
| Base Part Number: | REG711-33 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply REG711EA-3.3/250, use the request quote form to request REG711EA-3.3/250 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number REG711EA-3.3/250.The price and lead time for REG711EA-3.3/250 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# REG711EA-3.3/250.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
