REG104FA-5KTTT
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REG104FA-5KTTT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy REG104FA-5KTTT with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | REG104FA-5KTTT |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | Fixed Ldo Voltage Regulator, 2.1V To 15V, 230Mv Dropout, 5Vout, 1Aout, To-263-5 Rohs Compliant: Yes |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $3.921 | $3.539 | $3.192 | $3.123 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.58V @ 1A |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 15V |
| Supplier Device Package: | DDPAK/TO-263-5 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| PSRR: | 65dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | 296-16003-2 REG104FA5KTTT |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 5V 1A DDPAK/TO-263-5 |
| Current - Supply (Max): | 1.8mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 0.7mA |
| Current - Output: | 1A |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | REG104-5 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply REG104FA-5KTTT, use the request quote form to request REG104FA-5KTTT pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number REG104FA-5KTTT.The price and lead time for REG104FA-5KTTT depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# REG104FA-5KTTT.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
