REG103UA-2.5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REG103UA-2.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy REG103UA-2.5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | REG103UA-2.5 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $5.661 | $5.11 | $4.609 | $4.509 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.28V @ 500mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 2.5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage - Input (Max): | 15V |
| Supplier Device Package: | 8-SOIC |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| PSRR: | 65dB (120Hz) |
| Output Type: | Fixed |
| Output Configuration: | Positive |
| Other Names: | REG103UA25 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 8 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.5V 500mA 8-SOIC |
| Current - Supply (Max): | 1.3mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 0.7mA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | REG103-25 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply REG103UA-2.5, use the request quote form to request REG103UA-2.5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number REG103UA-2.5.The price and lead time for REG103UA-2.5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# REG103UA-2.5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
