REG103GA-A/2K5
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REG103GA-A/2K5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy REG103GA-A/2K5 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | REG103GA-A/2K5 |
|---|---|
| Manufacturer | N/A |
| Description | LDO Regulator Pos 1.295V to 5.5V 0.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T/R |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10 pcs | 100 pcs | 1000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $2.538 | $2.291 | $2.066 | $2.021 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Dropout (Max): | 0.28V @ 500mA |
|---|---|
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 1.295V |
| Voltage - Output (Max): | 5.5V |
| Voltage - Input (Max): | 15V |
| Supplier Device Package: | SOT-223-6 |
| Series: | - |
| Protection Features: | Over Current, Over Temperature |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | SOT-223-6 |
| PSRR: | 65dB (120Hz) |
| Output Type: | Adjustable |
| Output Configuration: | Positive |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Regulators: | 1 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 2 (1 Year) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Detailed Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.295 V ~ 5.5 V 500mA SOT-223-6 |
| Current - Supply (Max): | 1.3mA |
| Current - Quiescent (Iq): | 0.7mA |
| Current - Output: | 500mA |
| Control Features: | Enable |
| Base Part Number: | REG103-A |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply REG103GA-A/2K5, use the request quote form to request REG103GA-A/2K5 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number REG103GA-A/2K5.The price and lead time for REG103GA-A/2K5 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# REG103GA-A/2K5.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
