REDIN120-24/3AC
RECOM Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REDIN120-24/3AC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy REDIN120-24/3AC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | REDIN120-24/3AC |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Description | 120W AC/DC-CONVERTER 'POWERLINE' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $120.74 | $116.963 | $113.19 | $103.758 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 4: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 3: | - |
| Voltage - Output 2: | - |
| Voltage - Output 1: | 24V |
| Voltage - Isolation: | 4242kV |
| Voltage - Input: | 320 ~ 575 VAC (3PH), 360 ~ 575 VAC (2PH) |
| Type: | Enclosed |
| Size / Dimension: | 4.53" L x 1.57" W x 5.12" H (115.0mm x 40.0mm x 130.0mm) |
| Series: | REDIN120/3AC |
| Power (Watts): | 120W |
| Other Names: | 21000326 945-3143 |
| Operating Temperature: | -25°C ~ 55°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | DIN Rail |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Minimum Load Required: | No |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Adjustable Output |
| Efficiency: | 89% |
| Detailed Description: | Enclosed AC DC Converter 1 Output 24V 5A 320 ~ 575 VAC (3PH), 360 ~ 575 VAC (2PH) Input |
| Current - Output (Max): | 5A |
| Approvals: | CE, cULus, cURus |
| Applications: | Hazardous Locations, ITE (Commercial) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply REDIN120-24/3AC, use the request quote form to request REDIN120-24/3AC pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number REDIN120-24/3AC.The price and lead time for REDIN120-24/3AC depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# REDIN120-24/3AC.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

