REC5-243.3SRW/H6/A/M
RECOM Power
REC5-243.3SRW/H6/A/M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REC5-243.3SRW/H6/A/M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. REC5-243.3SRW/H6/A/M
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 3.3V 5W
(In US Dollars)
15 pcs
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:6kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series:ECONOLINE REC5
Power (Watts):5W
Packaging:Tube
Package / Case:24-DIP Module, 8 Leads
Other Names:10008588
REC5243.3SRW/H6/A/M
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Features:SCP
Efficiency:77%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):1A