REC5-053.3SRW/H2/A/X2
RECOM Power
REC5-053.3SRW/H2/A/X2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REC5-053.3SRW/H2/A/X2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. REC5-053.3SRW/H2/A/X2
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 3.3V 5W
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:2kV
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):9V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series:ECONOLINE REC5
Power (Watts):5W
Packaging:Tube
Package / Case:24-DIP Module, 8 Leads
Other Names:10017667
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Number of Outputs:1
Features:SCP
Efficiency:-
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1A 4.5V - 9V Input
Current - Output (Max):1A