REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
RECOM Power
REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. REC3.5-2405SRW/R10/A/CTRL/X1
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 5V 3.5W
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:10kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series:ECONOLINE REC3.5/R
Power (Watts):3.5W
Packaging:Tube
Package / Case:24-DIP Module, 7 Leads
Other Names:11000837
REC3.52405SRW/R10/A/CTRL/X1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Features:Remote On/Off, SCP, UVLO
Efficiency:81%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 700mA 18V - 36V Input
Current - Output (Max):700mA