REC3.5-0524SRW/R8/A/CTRL/X1
RECOM Power
REC3.5-0524SRW/R8/A/CTRL/X1
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REC3.5-0524SRW/R8/A/CTRL/X1 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. REC3.5-0524SRW/R8/A/CTRL/X1
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 24V 3.5W
(In US Dollars)
15 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:24V
Voltage - Isolation:8kV
Voltage - Input (Min):4.5V
Voltage - Input (Max):9V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series:ECONOLINE REC3.5/R
Power (Watts):3.5W
Packaging:Tube
Package / Case:24-DIP Module, 7 Leads
Other Names:11001545
REC3.50524SRW/R8/A/CTRL/X1
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, SCP, UVLO
Efficiency:82%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 145mA 4.5V - 9V Input
Current - Output (Max):145mA