REC3-483.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
RECOM Power
REC3-483.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REC3-483.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. REC3-483.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRL-R
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 3.3V 3W
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:3.3V
Voltage - Isolation:6kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):72V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Series:ECONOLINE REC3-SRW
Power (Watts):3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:24-SMD Module, 18 Leads
Other Names:10007316
REC3483.3SRWZ/H6/A/SMD/CTRLR
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Features:Remote On/Off, SCP
Efficiency:79%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 900mA 18V - 72V Input
Current - Output (Max):900mA