REC10-2412D/H2/M
RECOM Power
REC10-2412D/H2/M
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REC10-2412D/H2/M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. REC10-2412D/H2/M
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER +/-12V 10W
(In US Dollars)
10 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-12V
Voltage - Output 1:12V
Voltage - Isolation:2kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Series:ECONOLINE REC10/M
Power (Watts):10W
Packaging:Tube
Package / Case:24-DIP Module
Other Names:10015963
Operating Temperature:-40°C ~ 81°C
Number of Outputs:2
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Efficiency:86%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 18V - 36V Input
Current - Output (Max):416mA, 416mA