REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD-R
RECOM Power
REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD-R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD-R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. REC10-2405SRW/H2/A/M/SMD-R
Manufacturer RECOM Power
Description DC DC CONVERTER 5V 10W
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Output 3:-
Voltage - Output 2:-
Voltage - Output 1:5V
Voltage - Isolation:2kV
Voltage - Input (Min):18V
Voltage - Input (Max):36V
Type:Isolated Module
Size / Dimension:1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Series:ECONOLINE REC10
Power (Watts):10W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:24-SMD Module, 18 Leads
Other Names:11002518
REC102405SRW/H2/A/M/SMDR
Operating Temperature:-40°C ~ 75°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:Remote On/Off, OCP, SCP
Efficiency:87%
Detailed Description:Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 18V - 36V Input
Current - Output (Max):2A