RE0402BRE07105KL
Yageo
RE0402BRE07105KL
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RE0402BRE07105KL with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RE0402BRE07105KL
Manufacturer Yageo
Description RES SMD 105K OHM 0.1% 1/16W 0402
(In US Dollars)
10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±0.1%
Temperature Coefficient:±50ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Series:RE
Resistance:105 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:17 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.015" (0.37mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:105 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Moisture Resistant Thick Film