RDTAR10S2R
E-Switch
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RDTAR10S2R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RDTAR10S2R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RDTAR10S2R |
|---|---|
| Manufacturer | E-Switch |
| Description | SWITCH ROTARY DIP BCD 150MA 42V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5400 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $2.256 | |||||
Specifications
Data sheet
| Washable: | Yes |
|---|---|
| Voltage Rating: | 42VDC |
| Termination Style: | Gull Wing |
| Series: | RDT |
| Pitch: | 0.100" (2.54mm), Full |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature: | -60°C ~ 125°C |
| Number of Positions: | 10 |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Mechanical Life: | 10,000 Steps |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Length: | 0.393" (10.00mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height Above Board: | 0.264" (6.70mm) |
| Features: | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Electrical Life: | 10,000 Steps |
| Detailed Description: | Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount Rotary for Tool Actuator 150mA 42VDC |
| Current Rating: | 150mA |
| Contact Material: | - |
| Contact Finish: | Gold |
| Circuit: | BCD |
| Body Material: | - |
| Actuator Type: | Rotary for Tool |
| Actuator Level: | Flush, Recessed |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RDTAR10S2R, use the request quote form to request RDTAR10S2R pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RDTAR10S2R.The price and lead time for RDTAR10S2R depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RDTAR10S2R.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

