RDK-531
Power Integrations
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RDK-531 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RDK-531 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RDK-531 |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Description | DUAL OUTPUT 17.5 W POWER SUPPLY |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $115.90 | $108.323 | $104.535 | |||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 5V, 12V |
|---|---|
| Voltage - Input: | 85 ~ 484 VAC |
| Utilized IC / Part: | INN2904K |
| Supplied Contents: | Board(s) |
| Series: | InnoSwitch™-EP |
| Regulator Topology: | Flyback |
| Power - Output: | 17.5W |
| Outputs and Type: | 1, Isolated |
| Other Names: | 596-1592 RDK-531-ND |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 16 Weeks |
| Main Purpose: | AC/DC, Primary and Secondary Side |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Frequency - Switching: | - |
| Detailed Description: | INN2904K InnoSwitch™-EP AC/DC, Primary and Secondary Side 1, Isolated Outputs Evaluation Board |
| Current - Output: | 1.25A, 500mA |
| Board Type: | Fully Populated |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RDK-531, use the request quote form to request RDK-531 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RDK-531.The price and lead time for RDK-531 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RDK-531.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


