RDD0824D15
XP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RDD0824D15 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RDD0824D15 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RDD0824D15 |
|---|---|
| Manufacturer | XP Power |
| Description | DC DC CONVERTER +/-15V 8W |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 100 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $42.00 | $40.74 | $39.48 | $37.80 | $35.28 | |
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output 3: | - |
|---|---|
| Voltage - Output 2: | -15V |
| Voltage - Output 1: | 15V |
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input (Min): | 13V |
| Voltage - Input (Max): | 70V |
| Type: | Isolated Module |
| Size / Dimension: | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Series: | RDD |
| Power (Watts): | 8W |
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | 24-DIP Module, 9 Leads |
| Other Names: | 1470-3087-5 |
| Operating Temperature: | -40°C ~ 85°C |
| Number of Outputs: | 2 |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP |
| Efficiency: | 86% |
| Detailed Description: | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 265mA, 265mA 13V - 70V Input |
| Current - Output (Max): | 265mA, 265mA |
| Control Features: | Enable, Active High |
| Applications: | Railway |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RDD0824D15, use the request quote form to request RDD0824D15 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RDD0824D15.The price and lead time for RDD0824D15 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RDD0824D15.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
