RDBD-25PE1/M2.6(55)
Hirose
RDBD-25PE1/M2.6(55)
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RDBD-25PE1/M2.6(55) with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RDBD-25PE1/M2.6(55)
Manufacturer Hirose
Description CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 18 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs30 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:350V
Termination:Solder
Shell Size, Connector Layout:3 (DB, B)
Shell Material, Finish:Steel, Nickel Plated
Series:RD*D
Packaging:Tray
Other Names:H122868
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Number of Rows:2
Number of Positions:25
Mounting Type:Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Ingress Protection:-
Housing Material:Polybutylene Terephthalate (PBT)
Flange Feature:Housing/Shell (M2.6)
Features:Board Lock
Detailed Description:25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Current Rating:3A