RD6CAH2600
Agastat Relays / TE Connectivity
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RD6CAH2600 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RD6CAH2600 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RD6CAH2600 |
|---|---|
| Manufacturer | Agastat Relays / TE Connectivity |
| Description | RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 28V |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $1,682.424 | |||||
Specifications
Data sheet
| Turn On Voltage (Max): | 13 VDC |
|---|---|
| Turn Off Voltage (Min): | 2.3 VDC |
| Termination Style: | Solder Hook |
| Switching Voltage: | 28VDC - Nom |
| Series: | Military, MIL-R-5757/1, RD, CII |
| Release Time: | 15ms |
| Relay Type: | General Purpose |
| Packaging: | Bulk |
| Other Names: | 1122-1091 1122-1091-MIL 1617048-9 A101649 A101649-ND M5757/1-021 |
| Operating Temperature: | -65°C ~ 125°C |
| Operate Time: | 15ms |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 27 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Features: | - |
| Detailed Description: | General Purpose Relay 6PDT (6 Form C) Chassis Mount |
| Contact Rating (Current): | 2A |
| Contact Material: | - |
| Contact Form: | 6PDT (6 Form C) |
| Coil Voltage: | 26.5VDC |
| Coil Type: | Non Latching |
| Coil Resistance: | 200 Ohms |
| Coil Power: | - |
| Coil Current: | 133mA |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RD6CAH2600, use the request quote form to request RD6CAH2600 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RD6CAH2600.The price and lead time for RD6CAH2600 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RD6CAH2600.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation


