RCX160N20
LAPIS Semiconductor
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCX160N20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCX160N20 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCX160N20 |
|---|---|
| Manufacturer | LAPIS Semiconductor |
| Description | MOSFET N-CH 200V 16A TO220 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 100 pcs | 500 pcs | 1000 pcs |
|---|---|---|---|---|---|
| $1.51 | $1.34 | $1.059 | $0.822 | $0.649 | |
Specifications
Data sheet
| Vgs(th) (Max) @ Id: | 5.25V @ 1mA |
|---|---|
| Vgs (Max): | ±30V |
| Technology: | MOSFET (Metal Oxide) |
| Supplier Device Package: | TO-220FM |
| Series: | - |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs: | 180 mOhm @ 8A, 10V |
| Power Dissipation (Max): | 2.23W (Ta), 40W (Tc) |
| Packaging: | Bulk |
| Package / Case: | TO-220-3 Full Pack |
| Other Names: | RCX160N20CT RCX160N20CT-ND |
| Operating Temperature: | 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 17 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds: | 1370pF @ 25V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs: | 26nC @ 10V |
| FET Type: | N-Channel |
| FET Feature: | - |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On): | 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss): | 200V |
| Detailed Description: | N-Channel 200V 16A (Tc) 2.23W (Ta), 40W (Tc) Through Hole TO-220FM |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C: | 16A (Tc) |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCX160N20, use the request quote form to request RCX160N20 pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCX160N20.The price and lead time for RCX160N20 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCX160N20.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
