RCWL1206R270JMEA
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCWL1206R270JMEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCWL1206R270JMEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCWL1206R270JMEA |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 0.27 OHM 5% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | 10000 pcs | 25000 pcs | 50000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.138 | $0.133 | $0.13 | $0.129 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±300ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Series: | RCWL |
| Resistance: | 270 mOhms |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Other Names: | RCWL.27GTR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 270 mOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCWL1206R270JMEA, use the request quote form to request RCWL1206R270JMEA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCWL1206R270JMEA.The price and lead time for RCWL1206R270JMEA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCWL1206R270JMEA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
