RCWL0402R430JTEA
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCWL0402R430JTEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCWL0402R430JTEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCWL0402R430JTEA |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 0.43 OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | 30000 pcs | 50000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.127 | $0.125 | $0.123 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±600ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series: | RCWL |
| Resistance: | 430 mOhms |
| Power (Watts): | 0.063W, 1/16W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Other Names: | RCWL.43ATR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 430 mOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCWL0402R430JTEA, use the request quote form to request RCWL0402R430JTEA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCWL0402R430JTEA.The price and lead time for RCWL0402R430JTEA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCWL0402R430JTEA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
