RCWH0805R392FKEA
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCWH0805R392FKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCWH0805R392FKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCWH0805R392FKEA |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES 0.392 OHM 1% 1/3W 0805 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 10 pcs | 25 pcs | 50 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.79 | $0.686 | $0.603 | $0.551 | ||
| 100 pcs | 250 pcs | 500 pcs | 1000 pcs | ||
| $0.478 | $0.416 | $0.345 | $0.281 | ||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0805 |
| Size / Dimension: | 0.079" L x 0.051" W (2.00mm x 1.30mm) |
| Series: | RCWH |
| Resistance: | 392 mOhms |
| Power (Watts): | 0.333W, 1/3W |
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Package / Case: | 0805 (2012 Metric) |
| Other Names: | 541-3289-1 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 33 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.026" (0.65mm) |
| Features: | Current Sense, Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 392 mOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCWH0805R392FKEA, use the request quote form to request RCWH0805R392FKEA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCWH0805R392FKEA.The price and lead time for RCWH0805R392FKEA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCWH0805R392FKEA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation

