RCV1206750KFKEA
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCV1206750KFKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCV1206750KFKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCV1206750KFKEA |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES SMD 750K OHM 1% 1/4W 1206 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.038 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 1206 |
| Size / Dimension: | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Series: | RCV |
| Resistance: | 750 kOhms |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 1206 (3216 Metric) |
| Other Names: | 541-3556-2 BC2833TR BC2833TR-ND |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.024" (0.60mm) |
| Features: | High Voltage |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 750 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) High Voltage Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCV1206750KFKEA, use the request quote form to request RCV1206750KFKEA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCV1206750KFKEA.The price and lead time for RCV1206750KFKEA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCV1206750KFKEA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
