RCS1005F6041CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
RCS1005F6041CS
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCS1005F6041CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCS1005F6041CS
Manufacturer Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Description RES 6.04K OHM 1% 1/16W 0402
(In US Dollars)
10000 pcs30000 pcs50000 pcs100000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:0402
Size / Dimension:0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Series:RCS
Resistance:6.04 kOhms
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0402 (1005 Metric)
Other Names:1276-7044-2
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.016" (0.40mm)
Features:Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:6.04 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film