RCS0603J472CS
Samsung Electro-Mechanics America, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCS0603J472CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCS0603J472CS with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCS0603J472CS |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung Electro-Mechanics America, Inc. |
| Description | RES 4.7K OHM 5% 1/20W 0201 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 15000 pcs | 30000 pcs | 75000 pcs | ||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.009 | $0.008 | $0.008 | |||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±5% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±250ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0201 |
| Size / Dimension: | 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) |
| Series: | RCS |
| Resistance: | 4.7 kOhms |
| Power (Watts): | 0.05W, 1/20W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0201 (0603 Metric) |
| Other Names: | 1276-7074-2 |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 26 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.010" (0.26mm) |
| Features: | Anti-Sulfur, Moisture Resistant |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 4.7 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCS0603J472CS, use the request quote form to request RCS0603J472CS pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCS0603J472CS.The price and lead time for RCS0603J472CS depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCS0603J472CS.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
