RCS0603267KFKEA
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCS0603267KFKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCS0603267KFKEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCS0603267KFKEA |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES SMD 267K OHM 1% 1/4W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 5000 pcs | 10000 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.017 | $0.015 | ||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0603 |
| Size / Dimension: | 0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm) |
| Series: | RCS |
| Resistance: | 267 kOhms |
| Power (Watts): | 0.25W, 1/4W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0603 (1608 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.020" (0.50mm) |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 267 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCS0603267KFKEA, use the request quote form to request RCS0603267KFKEA pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCS0603267KFKEA.The price and lead time for RCS0603267KFKEA depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCS0603267KFKEA.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
