RCS0402634RFKED
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCS0402634RFKED with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCS0402634RFKED with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCS0402634RFKED |
|---|---|
| Manufacturer | Dale / Vishay |
| Description | RES SMD 634 OHM 1% 1/5W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 10000 pcs | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| $0.012 | |||||
Specifications
Data sheet
| Tolerance: | ±1% |
|---|---|
| Temperature Coefficient: | ±100ppm/°C |
| Supplier Device Package: | 0402 |
| Size / Dimension: | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Series: | RCS |
| Resistance: | 634 Ohms |
| Power (Watts): | 0.2W, 1/5W |
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case: | 0402 (1005 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations: | 2 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 12 Weeks |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Height - Seated (Max): | 0.016" (0.40mm) |
| Features: | Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding |
| Failure Rate: | - |
| Detailed Description: | 634 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film |
| Composition: | Thick Film |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCS0402634RFKED, use the request quote form to request RCS0402634RFKED pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCS0402634RFKED.The price and lead time for RCS0402634RFKED depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCS0402634RFKED.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
