RCP2512W47R0GEC
Dale / Vishay
RCP2512W47R0GEC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCP2512W47R0GEC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCP2512W47R0GEC
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 47 OHM 2% 3.5W 2512
(In US Dollars)
500 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Supplier Device Package:2512
Size / Dimension:0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Series:RCP
Resistance:47 Ohms
Power (Watts):3.5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:47 Ohms ±2% 3.5W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Moisture Resistant Thick Film