RCP2512B180RGS3
Dale / Vishay
RCP2512B180RGS3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCP2512B180RGS3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCP2512B180RGS3
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 180 OHM 2% 3.5W 2512
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Supplier Device Package:2512
Size / Dimension:0.250" L x 0.124" W (6.35mm x 3.15mm)
Series:RCP
Resistance:180 Ohms
Power (Watts):3.5W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2512 (6432 Metric)
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:180 Ohms ±2% 3.5W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Moisture Resistant Thick Film