RCP1206B130RGEC
Dale / Vishay
RCP1206B130RGEC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCP1206B130RGEC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCP1206B130RGEC
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 130 OHM 2% 2.4W 1206
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Series:RCP
Resistance:130 Ohms
Power (Watts):2.4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:130 Ohms ±2% 2.4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film