RCP0603B240RGEB
Dale / Vishay
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCP0603B240RGEB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCP0603B240RGEB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCP0603B240RGEB |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay Dale |
| Description | RES SMD 240 OHM 2% 3.9W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1000 pcs | 2000 pcs | 5000 pcs | 10000 pcs | |
|---|---|---|---|---|---|
| $0.832 | $0.816 | $0.806 | $0.784 | ||
Specifications
Data sheet
| Voltage Rating - AC: | - |
|---|---|
| Voltage - Working: | 3.9W |
| Voltage - Breakdown: | 0603 |
| Thickness (Max): | ±150ppm/°C |
| Size / Dimension: | 0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm) |
| Series: | RCP |
| RoHS Status: | Tape & Reel (TR) |
| Polarization: | 0603 (1608 Metric) |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 155°C |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Manufacturer Part Number: | RCP0603B240RGEB |
| Height - Seated (Max): | 0.023" (0.58mm) |
| Features: | Moisture Resistant |
| FIFO's: | 2 |
| Expanded Description: | 240 Ohm ±2% 3.9W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
| ESR (Equivalent Series Resistance): | ±2% |
| Description: | RES SMD 240 OHM 2% 3.9W 0603 |
| Coating, Housing Type: | Thick Film |
| Bandwidth: | 240 |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCP0603B240RGEB, use the request quote form to request RCP0603B240RGEB pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCP0603B240RGEB.The price and lead time for RCP0603B240RGEB depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCP0603B240RGEB.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
