RCP0603B13R0JS3
Dale / Vishay
RCP0603B13R0JS3
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCP0603B13R0JS3 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCP0603B13R0JS3
Manufacturer Vishay Dale
Description RES SMD 13 OHM 5% 3.9W 0603
Lead Free Status / RoHS Status Contains lead / RoHS non-compliant
Call
Reference Price
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:3.9W
Voltage - Breakdown:0603
Thickness (Max):±150ppm/°C
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series:RCP
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Manufacturer Part Number:RCP0603B13R0JS3
Height - Seated (Max):0.023" (0.58mm)
Features:Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:13 Ohm ±5% 3.9W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%