RCP0603B12R0GEB
Dale / Vishay
RCP0603B12R0GEB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCP0603B12R0GEB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCP0603B12R0GEB
Manufacturer Vishay Dale
Description RES SMD 12 OHM 2% 3.9W 0603
(In US Dollars)
1000 pcs2000 pcs5000 pcs10000 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:3.9W
Voltage - Breakdown:0603
Thickness (Max):±150ppm/°C
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Series:RCP
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:0603 (1608 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:9 Weeks
Manufacturer Part Number:RCP0603B12R0GEB
Height - Seated (Max):0.023" (0.58mm)
Features:Moisture Resistant
FIFO's:2
Expanded Description:12 Ohm ±2% 3.9W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±2%