RCP0505W75R0GEC
Dale / Vishay
RCP0505W75R0GEC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCP0505W75R0GEC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCP0505W75R0GEC
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 75 OHM 2% 1.4W 0505
(In US Dollars)
500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±2%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Supplier Device Package:0505
Size / Dimension:0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Series:RCP
Resistance:75 Ohms
Power (Watts):1.4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0505 (1412 Metric)
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Manufacturer Standard Lead Time:19 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:75 Ohms ±2% 1.4W Chip Resistor 0505 (1412 Metric) Moisture Resistant Thick Film