RCP0505W51R0JS6
Dale / Vishay
RCP0505W51R0JS6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCP0505W51R0JS6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCP0505W51R0JS6
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 51 OHM 5% 1.4W 0505
(In US Dollars)
300 pcs600 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±150ppm/°C
Supplier Device Package:0505
Size / Dimension:0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Series:RCP
Resistance:51 Ohms
Power (Watts):1.4W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0505 (1412 Metric)
Operating Temperature:-65°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.025" (0.64mm)
Features:Moisture Resistant
Failure Rate:-
Detailed Description:51 Ohms ±5% 1.4W Chip Resistor 0505 (1412 Metric) Moisture Resistant Thick Film