RCOB-1050A
RECOM Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCOB-1050A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy RCOB-1050A with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
| Part No. | RCOB-1050A |
|---|---|
| Manufacturer | RECOM Power |
| Description | LED DRIVER CC AC/DC 6-44V 1.05A |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | 1 pcs | 5 pcs | |||
|---|---|---|---|---|---|
| $23.96 | $22.698 | ||||
Specifications
Data sheet
| Voltage - Output: | 6 ~ 44 V |
|---|---|
| Voltage - Isolation: | 3kV |
| Voltage - Input (Min): | 198VAC |
| Voltage - Input (Max): | 264VAC |
| Type: | Constant Current |
| Topology: | AC DC Converter |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Size / Dimension: | 4.79" L x 3.07" W x 0.87" H (121.7mm x 78.0mm x 22.0mm) |
| Series: | LIGHTLINE RCOB-A |
| Ratings: | IP20 |
| Power (Watts): | 46W |
| Other Names: | 21000233 945-2267 RCOB1050A |
| Operating Temperature: | -20°C ~ 50°C |
| Number of Outputs: | 1 |
| Mounting Type: | Chassis Mount |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Features: | OCP, OTP, SCP |
| Efficiency: | 83% |
| Dimming: | Analog |
| Detailed Description: | 1.05A 6 ~ 44 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output |
| Current - Output (Max): | 1.05A |
| Approvals: | CE |
| Email: | info@cjjhk.com |
Introduce
We can supply RCOB-1050A, use the request quote form to request RCOB-1050A pirce and lead time.CJJ a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number RCOB-1050A.The price and lead time for RCOB-1050A depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part# RCOB-1050A.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
