RCL12251R60FKEG
Dale / Vishay
RCL12251R60FKEG
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCL12251R60FKEG with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCL12251R60FKEG
Manufacturer Dale / Vishay
Description RES SMD 1.6 OHM 2W 2512 WIDE
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1225
Size / Dimension:0.126" L x 0.248" W (3.20mm x 6.30mm)
Series:RCL
Resistance:1.6 Ohms
Power (Watts):2W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.032" (0.80mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:1.6 Ohms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200 Thick Film