RCL1218301RFKEK
Dale / Vishay
RCL1218301RFKEK
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCL1218301RFKEK with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCL1218301RFKEK
Manufacturer Vishay Dale
Description 31 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q2 Thick Film
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 61608 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
10 pcs100 pcs1000 pcs10000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±100ppm/°C
Supplier Device Package:1218
Size / Dimension:0.126" L x 0.181" W (3.20mm x 4.60mm)
Series:RCL
Resistance:301 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Other Names:541-2412-2
RCL1218301RFKEK-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:28 Weeks
Height - Seated (Max):0.024" (0.60mm)
Features:Automotive AEC-Q200
Failure Rate:-
Detailed Description:301 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Automotive AEC-Q200 Thick Film