RCL0612240KJNEA
Dale / Vishay
RCL0612240KJNEA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy RCL0612240KJNEA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. RCL0612240KJNEA
Manufacturer Vishay Dale
Description RES SMD 240K OHM 1/2W 1206 WIDE
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs65535 pcs
Data sheet
Voltage Rating - AC:-
Voltage - Working:0.5W, 1/2W
Voltage - Breakdown:0612
Thickness (Max):±200ppm/°C
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Series:RCL
RoHS Status:Tape & Reel (TR)
Polarization:Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Part Number:RCL0612240KJNEA
Height - Seated (Max):0.026" (0.65mm)
Features:Automotive AEC-Q200
FIFO's:2
Expanded Description:240k Ohm ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200 Thick Film
ESR (Equivalent Series Resistance):±5%